Stres przed ślubem – jak sobie z nim radzić
Kiedy emocje po zaręczynach lekko opadną, a pierścionek obejrzała już cała rodzina i znajomi, przychodzi czas na planowanie ślubu i wesela. Wy, świeżo upieczeni narzeczeni często nie zdajecie sobie sprawy, jak wiele wyzwań i trudności przed wami stoi. Po czasie okazuje się, że organizacja wesela to znacznie więcej niż tylko wybór sali, sukni i zaproszenie gości.
Przygotowania do tego wyjątkowego dnia mogą okazać się naprawdę kłopotliwe i wymagające. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pomagają zminimalizować stres i nerwy związane z organizacją ślubu. Jeśli zawczasu rozpoznacie przyczynę swojego stresu i będziecie przestrzegać tych kilku wskazówek, pozwoli Wam to cieszyć się planowaniem i przeżywaniem ślubu bez niepotrzebnego niepokoju.
Skąd bierze się przedślubny stres?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ przedślubny stres może mieć różne źródła i mieć kilka różnych przyczyn. Już sam fakt, że ślub jest początkiem zupełnie nowego rozdziału w naszym życiu, może przysporzyć lęków czy niepewności. Dlatego jeśli odczuwasz napięcie z tym związane, najlepszym wyjściem okaże się szczera rozmowa z ukochaną osobą. Podczas niej omówicie swoje obawy, a także stworzycie spójną wizję waszego małżeństwa. Możesz także rozważyć wizytę u psychologa, który pomoże Ci w opanowaniu złych emocji i sprawi, że znów będziesz cieszyć się z przygotowań do ślubu.
Wielkie oczekiwania i presja otoczenia to kolejne okoliczności, które mogą dać się we znaki już kilka, jak nie kilkanaście dni przed uroczystością. Rozdzwoniony telefon od rodziny, usługodawców czy przyjaciół zdecydowanie nie pomaga.
Konflikty rodzinne, niechciany wujek na weselu, chłopak Twojej przyjaciółki, który może rozwalić imprezę to kolejne powody, które mogą sprawiać, że w żołądku poczujecie niechciany ścisk.
I do tego wszystkiego koszty. Koszty, które jak dobrze wiemy mogą okazać się na prawdę nie małe. A co, jeśli jeszcze otrzymacie wiadomość trzy dni przed ślubem, że jedna z Waszych najlepszych przyjaciółek nie może się zjawić? Brak apetytu i bezsenna noc gwarantowana.
Jak widzicie przedślubny stres może wynikać z różnych czynników, a jego poziom bywa różny w zależności od indywidualnych doświadczeń i okoliczności. Ważne jest, aby pamiętać, że stres jest naturalną reakcją organizmu na trudne sytuacje i istnieją sposoby, aby go złagodzić lub zminimalizować.
Jak radzić sobie ze stresem przed ślubem?
Oczywistym jest, że przedślubny stres może być bardzo intensywny i dokuczliwy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Oto kilka sugestii, jak poradzić sobie ze stresem przed uroczystością ślubną:
- Wybór pewnych, polecanych i zaufanych usługodawców. (W tym miejscu z czystym sumieniem mogę polecić siebie, jako fotografa ślubnego!)
Wydawać by się mogło, że rzecz to oczywista. Niestety, w Internecie możemy znaleźć wiele przypadków Par oszukanych czy wystawionych przez swoich usługodawców. Sytuacja wydawać by się mogła nie do pomyślenia. A jednak.
Jak zatem ustrzec się przed nieprofesjonalnym podejściem filmowców czy sal ślubnych?
Pierwszy kontakt. Jeśli podczas pierwszego kontaktu wyczujecie duży dystans między Wami a usługodawcą, wyjdzie jego nieprofesjonalne czy wręcz nie miłe podejście, najlepiej od razu szukać kogoś innego. Istotnym czynnikiem wyborze fotografa czy Dj’a powinno być flow jakie między wami powstanie. Ta pozytywna energia jest bardzo ważna i na pewno przerodzi się na późniejszą współpracę.
Opinie. Tak na prawdę najważniejszy czynnik przy wyborze. Dobry Filmowiec czy fotograf zawsze udostępniają opinie na stronie, facebooku czy takim portalu jak wesele z klasą. Jeśli gdzieś nie ma żadnych opinii, powinno to Wam dać do myślenia.
Umowa. Skrupulatne i dokładne przejrzenie przed podpisaniem umowy może oszczędzić wiele stresu. Warto przed spotkaniem zaznajomić się z umowami dostępnymi w internecie, żeby wiedzieć jak takie umowy mogą wyglądać i jakie zapisy powinny się tam znaleźć a jakich najlepiej unikać. Dobry usługodawca powinien mieć solidnie przygotowaną umowę i powinien wyczerpująco odpowiedzieć na każde zadane przez Was pytanie. - Delegowanie zadań – warto rozważyć delegowanie niektórych zadań do bliskich lub profesjonalistów, co pozwoli odciążyć się od nadmiaru obowiązków i zminimalizować poziom stresu. Ważną rzeczą jest wybór świadków, którzy z przyjemnością będą pomagać Wam w przygotowaniach wesela i załatwianiu niektórych spraw. Warto skorzystać z pomocy rodziny i przyjaciół, którzy mogą wesprzeć nas emocjonalnie i fizycznie w trudnych chwilach.
- Planowanie i organizacja – przygotowanie szczegółowego planu działań i harmonogramu przygotowań może pomóc w zminimalizowaniu stresu i zapewnieniu spokoju i porządku w trakcie organizacji ślubu. Z pomocą przyjdą planery ślubne w formie zeszytu lub wykupienie usługi konsultanta ślubnego, który zdecydowanie odciąży Was od niektórych czynności.
- Pozostawienie czasu dla siebie – warto poświęcić czas dla siebie, aby odetchnąć od organizacji ślubu i zrelaksować się w cichym i spokojnym miejscu. Może sesja narzeczeńska połączona z kilkudniowym wyjazdem w góry to strzał w dziesiątkę!
Będziecie mogli na chwilę oderwać się od przygotowań, pracy zawodowej czy innych spraw codziennych. Może to być idealny czas, żeby przypomnieć sobie, dlaczego tak właściwie organizujecie ślub 🙂 - Pozytywna perspektywa – warto patrzeć na organizację ślubu i wesela jako na pozytywny czas, pełen radości i miłości, a nie tylko jako na stresujące zadanie do wykonania. W końcu organizujecie najlepszą imprezę swojego życia!
Jak nie stresować się w dzień ślubu?
Ostatnie dni przed ślubem szczególnie wzmagają stres. To zupełnie normalne, o ile nie pojawią się przy tym niepokojące objawy ze strony organizmu, takie jak: bóle brzucha, problemy ze snem, silne migreny, nudności, kołatanie serca czy drżenie rąk. Jeśli któreś z was odczuje przykre skutki silnego stresu, lepiej nie czekać i skontaktować się z lekarzem.
Dlatego warto zadbać o siebie już kilka, jak nie kilkanaście dni wcześniej.
Spędźcie ten czas razem! Wsparcie drugiej osoby to najważniejsza rzecz, jaką możecie siebie obdarzyć. Zrelaksujcie się, zadbajcie możliwie jak najlepiej o swoją dietę i – co najważniejsze – o sen.
Pamiętajcie również, że nie jesteście sami – to wielki dzień dla Ciebie i Twojego ukochanego i wszystkie zgromadzone wokół Was osoby będą Waszym wsparciem i otuchą. Przyjmuj dobre słowo od rodziców, świadków oraz bliskich. Podejdź do wszystkiego z optymistycznym nastawieniem i odpowiednią dawką humoru. Nie pozwól, aby to najradośniejsze wydarzenie w życiu kojarzyło Ci się ze stresem. Uśmiechaj się i pomyśl o tym, że za kilka godzin będziecie mężem i żoną!
Niezmiernie istotnym jest to, aby w dniu ślubu i wesela unikać wszelkich eksperymentów. I to w każdej dziedzinie. Dla Panny Młodej najważniejsze na pewno jest nieeksperymentowanie z fryzjerką oraz makijażystką. To osoby, które powinny być nam znane, sprawdzone, a przede wszystkim już jakiś czas przed ślubem dobrze jest sobie u nich wykonać próbny, ślubny makijaż i uczesanie. Pozwoli nam to uniknąć bardzo nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowań w dniu ślubu. Ślub to przecież radosne wydarzenie, jedyny dzień w roku, kiedy to „my” jesteśmy wyjątkowi i najważniejsi. Nawet, jeśli zdarzą się jakieś wpadki to pamiętajmy, że nie warto sobie psuć nastroju tak mało istotnymi szczegółami, z których zresztą na pewno już za kilka dni będziecie się śmiać.