Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zadanie znalezienia odpowiedniego fotografa na ślub nie należy do najprostszych. Wymaga to starannego przeglądania portfolio oraz zadawania odpowiednich pytań, które pozwolą Ci na poznanie lepiej potencjalnego wykonawcy. Wiele par, które szukają odpowiedniego fotografa, staje przed pytaniami dotyczącymi umiejętności, doświadczenia oraz podejścia do pracy. Poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań, które pary narzeczone zadają mi oraz innym fotografom. Wiele z tych pytań weryfikuje profesjonalne podejście usługodawcy i może pomóc w podjęciu decyzji, czy chcecie z kimś takim współpracować.
Poniżej tej listy znajdziesz również moje odpowiedzi na każde z przedstawionych tu pytań.

Lista pytań do fotografa ślubnego:

 1. Jak opiszesz swój styl pracy?
 2. Czy inflacja wpływa na cenę po podpisaniu umowy?
 3. Co mamy zrobić aby zarezerwować termin?
 4. Czy wykonujesz również sesje narzeczeńskie?
 5. Czy oferujesz także albumy i wydruki?
 6. Czy możemy się umówić na sesję za granicą?
 7. Czy możemy zobaczyć cały, gotowy reportaż ze ślubu?
 8. Czy podpowiesz nam gdzie możemy zrobić fajną sesję ślubną?
 9. Ile zdjęć możemy otrzymać?
 10. Co jeśli zepsuje Ci się aparat w dniu ślubu?
 11. Jakie zapisy zawiera umowa na wykonanie reportażu ślubnego?
 12. Czy poza kosztami ujętymi w cenniku ponosimy jeszcze jakieś
  dodatkowe koszty?
 13. Czy dysponujesz dodatkowym oświetleniem?
 14. Co jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?
 15. Czy posiadasz kurs liturgiczny?
 16. Co się stanie jeśli się rozchorujesz lub z innego powodu nie będziesz mógł
  fotografować na naszym ślubie?
 17. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?
 18. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed utratą?
 19. Jak będziesz ubrany?
 20. W jakiej formie otrzymamy gotowe zdjęcia?
 21. Czy zdjęcia, które otrzymamy będą kolorowe czy czarno-białe?
 22. Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu?
 23. Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?

1. jak opiszesz swój styl pracy?

Mój styl pracy jako fotografa ślubnego opiera się na ciekawych i naturalnych ujęciach, które są wykonywane z ukrycia. Stawiam na nowoczesność. W moją pracę wkładam całą swoją pasję i zaangażowanie, co przekłada się na piękne, unikalne kadry, które zawsze zaskakują i zachwycają. Zdjęcia są pełne emocji i niebanalnych momentów, dzięki czemu zachowują one autentyczność i naturalność. Wykorzystując swoją kreatywność i wrażliwość na detale, potrafię uchwycić najpiękniejsze momenty z ceremonii ślubnej oraz wesela, tworząc jednocześnie niesamowite pamiątki dla pary młodej.

2. Czy inflacja wpływa na cenę po podpisaniu umowy?

Absolutnie nie. Podpisując ze mną umowę macie gwarancję ceny i brak jakichkolwiek dodatkowych i ukrytych kosztów.

3. Co mamy zrobić aby zarezerwować termin?

Jedyną możliwością, aby skutecznie zarezerwować termin jest podpisanie umowy (zdalnie lub w trakcie spotkania) i wpłata zadatku, który wynosi około 30% wartości umowy.

4. Czy wykonujesz również sesje narzeczeńskie

Tak, i właściwie bardzo mi zależy aby taka sesja odbyła się z każdą parą. Dzięki temu Wy możecie poćwiczyć przed obiektywem i oswoić z sytuacją, w której jesteście fotografowani cały dzień. W trakcie sesji narzeczeńskiej mamy okazję także poznać się trochę lepiej, a to jest przydane jeśli chce się opowiedzieć szczerą historię z dnia ślubu. Plusem takiej sesji jest także możliwość wykorzystania zdjęć do dekoracji sali weselnej, druku zaproszeń czy obdarowania najbliższych. Jeśli nie masz pomysłu na prezent dla rodziców to zdjęcia z sesji narzeczeńskiej świetnie się do tego nadają.

5. Czy oferujesz także albumy i wydruki?

Oczywiście. Uważam, że album to najtrwalsza i najpiękniejsza pamiątka z dnia ślubu. Zależy mi na tym aby moi klienci mogli taki album u mnie zamówić i go otrzymać.
O albumach większość par młodych decyduje już po otrzymaniu gotowej galerii ze zdjęciami. Na spotkaniu prezentuję jakie są możliwości i jak prezentują się zdjęcia ślubne w foto-albumach, ponieważ zabieram je zawsze ze sobą.

6. Czy możemy się umówić na sesję za granicą?

Zdecydowanie tak. Uwielbiam podróżować po Polsce i Europie, dlatego nie jest dla mnie żadnym problemem lecieć lub jechać poza granice Naszego kraju.

7. Czy możemy zobaczyć cały, gotowy reportaż ze ślubu?

Oczywiście tak. Nie ma mowy o wyborze fotografa ślubnego bez dokładnego przejrzenia jego portfolio. Istnieją dwa sposoby, aby zobaczyć więcej zdjęć. Pierwszym z nich jest odwiedzenie mojego bloga, gdzie znajdziesz wiele skróconych reportaży ze ślubów oraz sesji plenerowych. W tym miejscu możesz poznać moje style i umiejętności. Drugim sposobem jest umówienie się ze mną na spotkanie, gdzie będziesz miał możliwość zobaczyć całe historie ślubne w moich albumach.

8. Czy podpowiesz nam gdzie możemy zrobić fajną sesję ślubną?

Jak najbardziej, mam wiele propozycji fajnych miejsc na sesję ślubną i z chęcią pomogę Wam wybrać idealne dla Was. Zapytam tylko o Wasze preferencje – czy wolicie miejski, industrialny klimat, czy może bardziej interesuje Was sesja w lesie lub w górach. Zwiedziłem wiele ciekawych miejsc, w których można zrobić niezapomniane zdjęcia. Niektóre z nich jeszcze nie zostały przeze mnie sfotografowane, ale posiadają duży potencjał, a inne już kilka razy wykorzystałem do stworzenia wspaniałych zdjęć ślubnych. Mam również kontakt z wieloma innymi fotografami, którzy z wielką chęcią podzielą się ze mną informacjami na temat idealnego miejsca na sesję zdjęciową. Oczywiście ostateczne decyzja co do miejsca sesji należy do Was, a ja służę pomocą w doborze idealnego tła dla Waszych zdjęć.

9. Ile zdjęć możemy otrzymać?

To tak właściwie zależy od wybranego przez Was pakietu z mojej oferty ślubnej. W każdym z nich jest opisana gwarantowana ilość zdjęć. Nigdy natomiast nie ograniczam się do wydania tylko tej określonej ilość, najczęściej jest to o kilkanaście fotografii więcej. Przy Pakiecie I jest to minimum 200 zdjęć, przy II jest to 450 a pakiet III to dla Was już 600 zdjęć. Nie ma również problemu, żebyście mogli domówić sobie jeszcze większą ilość zdjęć.

10. Co, jeśli zepsuje CI się aparat w dniu ślubu?

Zawsze stawiam na zapewnienie sobie pewności w działaniu i zabieram ze sobą aż 2 lub 3 aparaty. Uważam, że brak dobrego sprzętu nie może być usprawiedliwieniem dla niedostarczenia świetnych zdjęć z Waszego ślubu. Dlatego dbam o to, by nie tylko aparaty, ale cały mój sprzęt był zawsze zdublowany i gotowy do działania. Chcę skupić się na tym, co najważniejsze – na fotografowaniu, a nie na martwieniu się o sprzęt. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas tak dynamicznej imprezy jak wesele, dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego, aby mieć pewność, że wszystko zostanie udokumentowane, stawiam na podwójne zabezpieczenie, nawet obiektywów.

11. Jakie zapisy zawiera umowa na wykonanie reportażu ślubnego?

Umowa między mną, jako fotografem ślubnym, a Wami, jako klientami, to ważny dokument, który ma na celu ochronę obu stron. Oprócz podstawowych informacji, takich jak data i miejsce uroczystości, umowa zawiera szczegóły dotyczące zakresu wykonywanych prac oraz płatności za usługę. W umowie znajdziecie również informacje na temat terminu dostarczenia zdjęć, zgodności z przepisami RODO oraz ewentualnej zgody na publikację zdjęć.

12. Czy poza kosztami ujętymi w cenniku ponosimy jeszcze jakieś
dodatkowe koszty?

Staram się być jak najbardziej przejrzysty w kwestiach finansowych, dlatego na każdym etapie współpracy staram się unikać nieporozumień. Zawsze przed podpisaniem umowy otrzymujecie ode mnie kompletny i szczegółowy cennik usług fotograficznych. Poza nim nie ma żadnych ukrytych kosztów, takich jak dojazd czy nocleg. Oczywiście, jeśli pojawią się jakieś indywidualne potrzeby, to dokładam wszelkich starań, aby wszystko było dopasowane do Waszych oczekiwań. Przy negocjacjach zawsze jestem otwarty na rozmowę, a przed podpisaniem umowy na pewno omówimy wszystkie szczegóły, abyście byli pewni swojego wyboru.

13. Czy dysponujesz dodatkowym oświetleniem?

Bez względu na warunki oświetleniowe na sali, jestem w stanie zrobić dobrze naświetlone zdjęcia. Posiadam zestaw lamp błyskowych, które pozwalają mi uzyskać ostre i interesujące ujęcia nawet w trudnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że nieumiejętne używanie dymu przez zespół lub DJ-a może pogorszyć jakość zdjęć. Zawsze staram się działać prewencyjnie i przed przyjęciem zlecenia rozmawiam z zespołem lub DJ-em, aby dowiedzieć się, jakiego sprzętu używają i dogadujemy szczegóły odnośnie używania dymu. Jeśli potrzebujecie rekomendacji dotyczącej
DJ-a, dajcie znać a na pewno doradzę Wam z pośród kilku, których już poznałem.

14. Co jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?

Najważniejsze, to doprecyzować odległości i czasu dojazdu pomiędzy lokalizacjami miejsc Waszych przygotowań. Jeśli dojazd zajmuje dłużej niż 40 minut to fotografuję tylko przygotowania pani młodej i first look. Ważne jest aby nie tracić zbyt dużo czasu na logistykę.

15. Czy posiadasz kurs liturgiczny?

Często jestem pytany o uprawnienia, które pozwalają mi na fotografowanie podczas ślubu. Cieszy mnie to, że doceniane jest znaczenie odpowiedniego zachowania w kościele i w trakcie ceremonii. Posiadam ważne uprawnienia wydane przez Diecezję Łódzką, które gwarantują, że jestem odpowiednio przygotowany na takie zadania.

16. Co się stanie jeśli się rozchorujesz lub z innego powodu nie będziesz mógł
fotografować na naszym ślubie?

Zasadniczo staram się unikać sytuacji, w której potrzebne jest zastępstwo (dotychczas nie zdarzyło mi się szukać zastępcy). Jednak w razie nieoczekiwanej sytuacji, utrzymuję stały kontakt z innymi fotografami ślubnymi, którzy z powodzeniem mogą mnie zastąpić. Dzięki dobrej współpracy z innymi usługodawcami na lokalnym rynku, mamy dla siebie wzajemne zaufanie. Zastępstwo może być konieczne tylko w skrajnych sytuacjach związanych z moim zdrowiem lub poważnymi problemami losowymi.

17. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

Zawsze pierwsze zdjęcia wysyłam Parze Młodej kilka dni po ślubie. Tym sposobem można trochę zaspokoić swoją ciekawość i pochwalić się koleżankom i kolegom w pracy :). Umowny termin na oddanie galerii ze zdjęciami ślubnymi to 60 dni od dnia reportażu lub od dnia sesji plenerowej. Bardzo często galeria jest gotowa szybciej ale zależy to od aktualnej ilości zleceń.

18. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed utratą?

To bardzo ważne pytanie do fotografa, który uwiecznia niepowtarzalne chwile, takie jak ceremonia zaślubin. Aby zagwarantować bezpieczeństwo danych, zdjęcia są zapisywane równocześnie na dwóch kartach pamięci i przechowywane w dwóch kopiach w różnych miejscach do czasu oddania gotowej galerii i wydruków. Procedury zabezpieczania danych, których się trzymam, ograniczają ryzyko utraty do minimum. Dodatkowo, posiadam ubezpieczenie obejmujące pokrycie kosztów odzyskiwania danych, aczkolwiek mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał z niego korzystać.

19. Jak będziesz ubrany?

Staram się ubierać w ten sposób, aby nie odróżniać się za bardzo od gości weselnych. Jestem ubrany elegancko, klasycznie, adekwatnie do fotografowanych wydarzeń.

20. W jakiej formie otrzymamy gotowe zdjęcia?

W każdym pakiecie w mojej ofercie zapewniam dostęp do galerii online, gdzie możecie pobrać zdjęcia w rozdzielczości do druku i publikacji w mediach społecznościowych. Ponadto, niektóre pakiety zawierają fotoalbumy, co pozwala na otrzymanie zdjęć w formie drukowanej. Na życzenie oferuję również możliwość zamówienia dużych wydruków na ścianę lub odbitek w różnych rozmiarach, które świetnie nadają się na prezent.

21. Czy zdjęcia, które otrzymamy będą kolorowe czy czarno-białe?

Kolorowe zdjęcia w galerii są bardzo ważne i stanowią większość materiału. Zazwyczaj około 90%. Wyjątkowo, niektóre zdjęcia są dostępne w wersji czarno-białej, ale zawsze ma to uzasadnienie. Czasami, kolor może zakłócać odbiór samego zdjęcia, więc wybieram wersję monochromatyczną. Nie stosuję tego zabiegu, aby ukryć braki w umiejętności obróbki kolorów. 🙂

22. Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu?

Nie ma takiego obowiązku. Jeśli jest taka potrzeba, to nocleg rezerwuję sobie sam. Czasami oczywiście zdarzają się odstępstwa ale są to indywidualne przypadki. W 99% przypadków nie chcę obarczać klientów dodatkowym problemem związanym z szukaniem noclegu dla mnie.

23. Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?

Ależ oczywiście! Nawet wskazana jest taka współpraca ze mną, jako fotografem.
Uważam, że pomysły, które chcą realizować Młodzi są fantastycznym, wyróżniającym reportaż ślubny dodatkiem. Takie pomysły sprawią, że możemy wspólnie zrealizować idee, których nigdzie indziej nie uda mi się sfotografować. Będziecie mogli w swoich zdjęciach zobaczyć jeszcze więcej siebie i na dłużej zapamiętać to wspaniałe wydarzenie, jakim jest uroczystość zaślubin.
Jestem bardzo otwarty na każdy pomysł i zawsze chętnie zrealizuję nawet najbardziej szalone pomysły.

24. rozmowa z fotografem ślubnym.
czy warto?

Uważam, że osobiste spotkanie i rozmowa z fotografem są niezwykle istotne. Dla mnie ważne jest, aby dobrze poznać klientów i zrozumieć ich potrzeby. Chcę, aby każda Para Młoda otrzymała usługę dokładnie taką, jakiej oczekują (lub nawet lepszą). Wiele rzeczy wynika z bezpośredniego kontaktu, zarówno w trakcie spotkania twarzą w twarz, jak i podczas rozmowy przez Skype.

25. Co ustalić z fotografem ślubnym

Współpraca zaczyna się od ustalenia kluczowych informacji potrzebnych do zawarcia umowy. Zazwyczaj wystarczy podać datę i miejsce ślubu i wybrany pakiet zdjęciowy. Ale im bliżej terminu tym potrzeba więcej szczegółów. Przed ślubem dzwonię do Was, abyście przekazali mi już konkretne informacje na temat miejsc przygotowań, ceremonii i wesela, godziny rozpoczęcia, dane kontaktowe świadków, harmonogram dnia ślubu oraz preferencje dotyczące zdjęć grupowych. Te szczegóły są mi niezbędne, aby w dniu ślubu działać sprawnie i nie kłopotać Pary Młodej. Taki telefon wykonuję zazwyczaj tydzień przed weselem.

Masz pomysł o co powinna rozszerzyć się lista pytań do fotografa ślubnego? Napisz śmiało w komentarzu pod postem!